Kalendarium

Aktiviteter 2025

  • Torsdagen 15/5 kl. 06:30. Fågelskådning under ledning av Paulo Bartoletti. Utgångspunkt för vandringen är föreningslokalen (gamla konsumbutiken) i Karlslund. Vi vandrar i Årsta Havsbad med omnejd. Oömma skor och klädsel efter väderlek. Ta gärna med något att dricka och lättare förtäring.  Vi tar en fikapaus i samband med fågelskådningen. Ta gärna med kikare. 
  • Lördagen 17/5 kl. 12-15. Växtbytardag, hemma hos Birger och Elizabet i deras trädgård,
    Årsta Havsbadsvägen 85B.
  • Lördagen 24 maj kl. 14. Föreläsning i föreningsgården i badparken om växthusodling. 
    Jean-Pierre Hemmingsson berättar, svarar på frågor och ger råd om växthusodling, 
  • En lördag i juni, preliminär tid. Besök hos biodlaren Leif Jirebeck. Gamla vägen 37, Årsta Havsbad. Besöket om det blir av, beror på hur bina klarat vintern och på vädret under vår och försommar
  • En lördag eller söndag i slutet av juli. Studiebesök/utflykt till Vintervikens trädgård. Vintervikens Trädgård är en ekologisk, pedagogisk visningsträdgård som sköts om av föreningens medlemmar. Vi samlas klockan 10:00 vid torget, Årsta Havsbad. Samåkning. Föranmälan till Ulf Hölke, 076 164 65 40. Icke medlemmar betalar 100 kr för deltagande.
  • Lördagen den 12 juli, Årstadagen. Vi kommer att vara med på Årstadagen med ett lotteri och sälja växter. 
  • Lördagen den 20 juli kl. 13. Utflykt till Mariana Sjöbergs fantastiska trädgård, Betebyvägen 25 i Österhaninge. Där finns mycket att se, magnolior, julrosor tulpanträd, hortensior, rabatter med sommarblommor och perenner. Där finns också två stora dammar och ett litet växthus. Vi bjuds också på fika till självkostnadspris.
  • Lördagen 2/8 eller söndagen 3/8. Utflykt till Wåhlins trädgård. Naturskönt belägen med mälarutsikt, mycket sten och olika material. Något av en samlarträdgård med buskar och många spännande träd, men det estetiska är viktigast. Ett växthus i souterrängläge och en damm. Årets trädgård 2010. Vi samlas klockan 10:00 vid torget, Årsta Havsbad. Samåkning. Föranmälan till Ulf Hölke 076 164 65 40. 
  • Lördagen 23/8 kl. 14. Jean-Pierre Hemmingsson berättar och ger råd om trädbeskärning. Vi samlas hos Gunilla Johansson i hennes trädgård, Västra Parkvägen 26.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *